Medarbejdere Arkiv - Højskolen Snoghøj

Forstander & Linjeledere

Martin Elung-Jensen

​Vibeke Wrede

Linjeleder for MSBC og Auteur
Mentor

vibeke@snoghoj.dk

​Susanne Ærenlund

​Linjeleder for KBC og CBC
Uddannelses og erhvervsvejledning
Mentorkoordinator

susanne@snoghoj.dk

Lærere

​Hans-Christian Leonhard

Højskolelærer og mentor
Fagreferent for krop
Fag: dans, koreografi og instruktion

hc@snoghoj.dk​

​Michael Kristensen

Højskolelærer og mentor
Fagreferent for sang
Fag: sang(teknik) og musical

michael@snoghoj.dk

​Lene Bruun Kristiansen

Højskolelærer og mentor
Fag: dansk som anden sprog, cubansk dans, mindfulness og kor

lene@snoghoj.dk

​Pia Marie D. Albaek

​Højskolelærer og mentor
Fag: dansk og medborgerskab

piamarie@snoghoj.dk

​​Jacob Gramm Gren

​Højskolelærer (cand.mag) og mentor
Fag: engelsk, globalisering og retorik
Hjemmeside

jacob@snoghoj.dk

​Niels Esbjerg ​

Højskolelærer
Fag: matematik

niels@snoghoj.dk

​Jara Maria Høgsberg

Højskolelærer (cand.mag)​ og mentor
Fag: retorik, reflection og yoga
Skemaansvarlig

jara@snoghoj.dk

​Bianca Just Brøgger

Støttelærer og sygeplejerske

Heidi Svane

Støttelærer og Social & Sundhedsassistent

Hannah Spliid

Højskole- og støttelærer
Fag: scenografi, kunst og visuelt design

Preben Skøtt

Højskolelærer

Ole

Højskolelærer

Marianne Høy Andersen

Højskolelærer

Timelærere ansatte

​Anders Budde

Drama

Kirstine K. Ravn

Kor, musikteori og hørelære

​Martina Bauer-Kossmann

Dans

​Anne-Louise Krogh

Sang

​Steve Jarand

Impro & maske​

​​Jørn Faurschou

Film

​Gerard Bistrup

Drama & Meisner Teknik

Felipe Ortiz

Klovneteknik

​Emil Hansen

Instruktion/Stage direction

Mikhail Belinson

Stanislavskij

Lone Scherfig

Film instruktion/auteur​

Administrationen

​​Bettina Noszczyk Duus

Forretningsfører

bettina@snoghoj.dk

Mette Jacobsen

Bogholderiassistent​

mette@snoghoj.dk

Lizette Hansen

Studiesekretær

lizette@snoghoj.dk

Praktisk personale

​Annette Sten

​​Lauma

Serviceassistent​

Dzevada Butkovic

Serviceassistent

​Marianne Erbs

Serviceassistent

Daren Abou Seif

Serviceassistent

Jan

Pedel

Thomas

Pedel

Jesper Riis Eriksen

Medieassistent​

Yfke van Kruijsbergen

EVS Frivillig
Medie​ og hjemmeside

volunteer@snoghoj.dk

Olga Litvin

Kim Nesager Røge

Produktionsleder og underviser

kim@snoghoj.dk

Køkken

​Anna-Grethe Schmidt

Køkkenleder

ag@snoghoj.dk

Charlotte

Køkkenassistent​

Bent

Kok

Maibrit Sørensen

Køkkenassistent