Højskolen Snoghøj Skole IT Medarbejdere – Scenekunsthøjskolen Snoghøj

Forstander & Linjeledere

Martin Elung-Jensen

​Vibeke Wrede

Undervisningsleder & teaterinstruktør
Mentor

Se CV

vibeke@snoghoj.dk

​Susanne Ærenlund

HR-leder
Uddannelses- og erhvervsvejledning
Mentorkoordinator

susanne@snoghoj.dk

Lærere

Kim Nesager Røge

Produktionsleder og underviser



kim@snoghoj.dk

​Hans-Christian Leonhard

Højskolelærer og mentor
Fagreferent for krop
Fag: dans, koreografi og instruktion

hc@snoghoj.dk​

​Lene Bruun Kristiansen

Højskolelærer og mentor
Fag: dansk som anden sprog, cubansk dans, mindfulness og kor

lene@snoghoj.dk

​Pia Marie D. Albaek

​Højskolelærer og mentor
Fag: dansk og medborgerskab

piamarie@snoghoj.dk

​​Jacob Gramm Gren

​Højskolelærer (cand.mag.) og mentor
Fag: engelsk, globalisering og retorik
Hjemmeside

jacob@snoghoj.dk

​Jara Maria Høgsberg

Højskolelærer (cand.mag.)​ og mentor
Fag: retorik, reflection og yoga
Skemaansvarlig

jara@snoghoj.dk

​Niels Esbjerg ​

Højskolelærer

niels@snoghoj.dk

Hannah Spliid

Højskolelærer
Fag: Scenografi, kunst og visuelt design

Kirstine K. Ravn

Højskolelærer
Fag: kor, musikteori og hørelære

Preben Skøtt

Højskolelærer og mentor

Ole Risom

Højskolelærer og mentor

Casper Hennie

Højskolelærer (cand.mag.)
Fag: havkajak, HF-ansvarlig, intensiv dansk & matematik

casper@snoghoj.dk

Pernille Quist

Højskolelærer og mentor

Ulrik Dal Hansen

Højskolelærer og mentor

Palle Juul Hansen

Højskolelærer, pianist

Maja Bjerring Haahr Bogh

Højskolelærer og teaterteknikker

Camila Raft

Højskolelærer og mentor

Anette Henriksen

Højskolelærer og mentor

Anette Stadler Bang

Højskolelærer og mentor

Vagn Larsen

Ferenc Makkai

Teaterteknikker, skulptør, maler

Timelærere ansatte

​Martina Bauer-Kossmann

Dans

​Anne-Louise Krogh

Sang

​Steve Jarand

Impro & maske​

​Gerard Bistrup

Drama & Meisnerteknik

Felipe Ortiz

Klovneteknik

Lone Scherfig

Film instruktion/auteur​

Anders Hove

Skuespil

Maria Skuladottir

Dramatisk sang

Niels Anders Thorn

Skuespil

Steen Hakon Hansen

Impro

Thomas Krag

Film

Ulla Ankerstjerne

Skuespil

Frank Totino

Impro

Peter Hugge

Dramatisk skrivekunst

Rasmus Hammerich

Skuespil

David Brunetti

Vocal coach

Amanda Linnea Ginman

Instruktion/auteur

Søren Larsen

Havbiolog

Administrationen

​​Bettina Noszczyk Duus

Forretningsfører



bettina@snoghoj.dk

Mette Jacobsen

Bogholderiassistent​



mette@snoghoj.dk

Lizette Hansen

Studiesekretær



lizette@snoghoj.dk

Birthe Hansen

Studiesekretær

Praktisk personale

Dzevada Butkovic

Serviceassistent

​Marianne Erbs

Serviceassistent

Thomas Jørgensen

Pedel

Jesper Riis Eriksen

Medieassistent​

Olga Litvin

Køkken

​Anna-Grethe Schmidt

Køkkenleder



ag@snoghoj.dk

Maibrit Sørensen

Køkkenassistent

Troels H. Pedersen

Kok

Ghita Mørch Madsen

Kok