Medarbejdere Arkiv · Scenekunsthøjskolen Snoghøj

Ledelse

​Susanne Ærenlund

Konstitueret forstander
Human Resources
Uddannelses- og erhvervsvejledning
Mentorkoordinator

susanne@snoghoj.dk

​Hans-Christian Leonhard

Højskolelærer & ledelse
Fagreferent for krop
Fag: dans, koreografi og instruktion

hc@snoghoj.dk​

​​Jacob Gramm Gren

​Højskolelærer & ledelse (cand.mag.)
Internationalt samarbejde

jacob@snoghoj.dk

​​Bettina Noszczyk Duus

Forretningsfører & ledelse



bettina@snoghoj.dk

​Anna-Grethe Schmidt

Køkkenleder



ag@snoghoj.dk

Lærere

Kim Nesager Røge

Højskolelærer, ensemblesang, selvledelse og komposition. Fagreferent for sang

kim@snoghoj.dk

​Lene Bruun Kristiansen

Højskolelærer og mentor
Fag: dansk som anden sprog, cubansk dans, mindfulness og kor

lene@snoghoj.dk

​Pia Marie D. Albaek

​Højskolelærer og mentor
Fag: dansk og medborgerskab

piamarie@snoghoj.dk

​Niels Esbjerg ​

Højskolelærer

niels@snoghoj.dk

Hannah Spliid

Højskolelærer
Fag: Scenografi, kunst og visuelt design

Kirstine K. Ravn

Højskolelærer
Fag: kor, musikteori og hørelære

Ole Risom

Højskolelærer og mentor

Casper Hennie

Højskolelærer & udviklingsmedarbejder (cand.mag.)
Fag: Fagreferant på Kompetencelinjen, HF-ansvarlig, havkajak

casper@snoghoj.dk

Ulrik Dal Hansen

Højskolelærer og mentor

Palle Juul Hansen

Højskolelærer, pianist

Maja Bjerring Haahr Bogh

Højskolelærer og teaterteknikker

Camila Raft

Højskolelærer og mentor

Anette Henriksen

Højskolelærer og mentor

Vagn Larsen

Højskolelærer
Matematik og naturvidenskab

Helge Caspersen

LÆRER

Timelærere ansatte

​Martina Bauer-Kossmann

Dans

​Steve Jarand

Impro & maske​

​Gerard Bidstrup

Drama & Meisnerteknik

Felipe Ortiz

Klovneteknik

Maria Skuladottir

Dramatisk sang

Steen Hakon Hansen

Impro

Frank Totino

Impro

Peter Hugge

Dramatisk skrivekunst

David Brunetti

Vocal coach

Søren Larsen

Havbiolog

Terese Agnete

Solosang

Johan Berg

Solosang

Nanna Kaarsberg

Drama og monolog

Administrationen

Mette Jacobsen

Bogholderiassistent​



mette@snoghoj.dk

Lizette Hansen

Studiesekretær



lizette@snoghoj.dk

Praktisk personale

Dzevada Butkovic

Serviceassistent

​Marianne Erbs

Serviceassistent

Thomas Jørgensen

Pedel

Olga Litvin

Sanel Memic

KØKKENMEDHJÆLPER

Køkken

Maibrit Sørensen

Køkkenassistent

Ghita Mørch Madsen

Kok

Samuel Ssemwanga

Kok